2010. április 26., hétfő

Gárdanadrág



Már Karinthy felismerte, hogy a "gárdanadrág" szó visszafelé is ugyanazt jelenti.
Így van ez szimbólikusan is. Nem lehet csűrni, csavarni, mint a legendás Bodóné, mikor a bor árát kérdik tőle, ha tetszik, ha nem, ez a ruhadarab (persze a mellénnyel és a többi kellékkel együtt) egy bíróság által betiltott szervezett deklarált, tagjai által büszkén vállalt egyenruhája.
Vona Gábor, a parlamentbe ugyebár demokratikusan beválasztott egyik párt elnöke most nyilvánosan bejelentette, hogy ő ezt az egyenruhát fogja az új összetételű parlamentben viselni, mikor leteszi a képviselői esküt. Láttunk már hasonlót a történelemben. A weimári köztársaság végnapjaiban a német nácik is egyenruhában parádéztak a parlamentjükben, bár a hasonlat annyiban sántít, hogy az ő szervezetük nem volt betiltva. Azon túl, hogy maga az ötlet mennyire bornírt és visszataszító, felveti bennem a következő kérdést: Mi lehet ilyen esetben a teendő?
Nos, kérdésre illik válasz is adni.
Szerény véleményem szerint Vona néptársat (vagy testvért?) már a kapuban fel kéne tartóztatni. Lefényképezni kedvenc egyenruhájában és udvariasan felkérni, hogy mondjon le mentelmi jogáról izíben. Ezután lefolytatni ellene a jogrend szerinti eljárást, kiróni a megfelelő büntetést, valamint felszólítani, hogy pártelnöki és képviselői tisztségéről mondjon le. Amennyiben párthívei erre a hírre nem engedélyezett tüntetést, randalírozást kezdeményeznének, akkor pedig a Jobbik elnevezésű pártot a független magyar ügyészségnek azonnali hatállyal fel kéne oszlatnia. A beígért rend és alkotmányosság, valamint a Magyar Köztársaság nevében.

Ennyi. A szokásos jogi csűrcsavarokkal és angolnázással kapcsolatos véleményemet már leírtam korábban. Szerintem most válik el a "szar a víztől" (dakota közmondás!). Ha a Fidesz valóban fent akarja tartani az alkotmányos rendet, akkor ez elől a kihívás elől nem bújhat el gyáván.

13 megjegyzés:

  1. Valaki már megtette ellene a feljelentést az általa tervezett parlamenti maszkabáli eksön bejelentése után. Egyébként meg teljességgel bizonyos, hogy odabent majd igencsak megszelídülnek ezek a vona(las) fiúk. És ebben nem csak azért vagyok biztos, mert láttam a pipacsba bújt kis-nagyasszony arcát (szó szerint az ejaculatio pro potentia egyértelmű jeleivel) a választási ünnep idején. Ezt ők is pontosan tudják! Ennek egyik jele éppen az volt, hogy millen érdekes, hogy gyakorlatilag semmiféle zavargásra, elmebajos menetelésre nem került sor azóta, amióta a látókörükbe került az szép nagy Duna-parti épületnek, az szép nagy kapuja. ::)))

    VálaszTörlés
  2. Ami azt illeti, anno a MIÉP frakciója is meglepően konstruktívan tudott felszólamlani időnként (ezt főleg a Balczóra bízták). De ők maroknyian voltak és idősebb szalonnácik, nem a mezei hadakból valók.:)

    VálaszTörlés
  3. Jósolgatni természetesen hülyeség, én mégis úgy "kalkulálom", hogy bizony, hogy meg fognak szelídülni! És egy uszkve 10%.kos párt lesz belőlük. Ezt abból is gondolom, hogy egyrészt sokkal kevesebb szélsőségesen gondolkodó van ebben az országban, mint ahogy azt az "érdekeltek" terjesztik, kiabálják. Azok zöme is a parlamenten kívül van! Másrészt a jobbiknak csak úgy van eseélye elcsalogatni embereket a fidesztől, ha valamennyire hasonulni igyekszik, azaz inkább közép felé mozdul el. (Aztán majd jön a következő szél: /a legjobbik c. párt :)/. Természetesen, hogy ez miként alakul, az nagyon nagyban függ majd a kormányzás sikerességétől/sikertelenségétől is. A másik! Ezt a jobbik nevű babát a regnáló mszsp-szdsz koalíció kudarcos iszapbírkózása és méginkább a narancsfiúk hisztáriás akarnoksága szülte a napvilágra. Ezt még akkor is igy gondolom, ha tudom, hogy mindebbe külső körülmények is belejátszottak. Továbbá azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a mai kor semmiféleképpen nem az egyesülés/ek, nem az összefogás, nem az egység kora! Az élet ilyen-olyan nehézségeire válaszul jópárak fejében megjelentek szélsőséges, kirekesztő, bűnbakgyártó gondolatok, ahogy ez a világ kezdete óta mindig is lenni szokott. Ugyanakkor gondoljunk arra, amiről egyébként TGM írt nemrégiben - és bizony igaza van - hogy a nemzet és az ideologikus gondolkodást mára meghaladta a kor. A mai fasizmus formája nem totalitárius, ami azt jelenti, hogy nem egységre törő. Még egy autoritáriius egységre sem igyskszik törekedni.
    Szóval a sok kicsi ördög nemigen képes a falra egy egész nagyot együttesen felpingálni! ::))))

    VálaszTörlés
  4. Nem vizionálok én sem holmi fasiszta veszélyt, mert a Jobbik bekerült. Ráadásul az az iskolázatlan, alacsony státuszú réteg szavazott rájuk, amelyiknek határozott politikai (sőt semmilyen) elképzelése nincsen és választásról választásra ide-oda csapódik, pillanatnyi hangulata szerint. Ha a Fidesz tesz néhány határozott intézkedést a közbiztonság javítása érdekében, akkor nagyon sok Jobbik szavazót kielégít ezzel. A szimbolikus, patetikus politizáláshoz, frazeológiához Orbán úgyis vonzódik. Megúsztatja a koronát megint, az állami ünnepeket nagy csinnadrattával megrendezik, lépten nyomon elénekeltetik a néppel a magyar és a székely himnuszt, kiosztanak néhány ezer székelygulyást :) és a Jobbik bázis máris leolvad a felére, hiszen a jónép szívesebben szavaz amúgy is a győztesekre, akiktől remélhet valamit.

    VálaszTörlés
  5. Trendo vagy Galagonya, én bizony vizionálok fasiszta veszélyt.
    Lásd "Antiszemitizmus és üzlet"c. posztomat. A UPC szerelője gátlástalanul, a fülem hallatára zsidózott az Újlipótvárosban egy zsidó előtt. Én rászóltam, más nem fog.

    VálaszTörlés
  6. Az antiszemitizmus mindig jelen volt. Csak korábban nem ilyen nyíltan és agresszívan fejezték ki az emberek az ilyen indulataikat.
    Ma már (a komcsizással, cigányozással együtt) a közbeszéd része, hála a Fidesznek, mely ezt a stílust "beemelte" a kommunikációba, a szélsőjobbra sűrűn licitálva is.

    VálaszTörlés
  7. Csak egy választás volt, nem a világvége. :)

    VálaszTörlés
  8. Attól függetlenül, hogy ezt a "kósza" mondatot akár Kálmán Imre librettistái (Rudolf Schanzer, Ernst Wellischis) is írhatták volna Az ördöglovas c. operett szövegkönyvébe, határozottan van benne valami! ::)))

    VálaszTörlés
  9. A különböző vízionálásokkal meg az a nagy bibi, hogy rendre elfedik a lényeget, mint ahogy annak megértését is, hogy vajon miért is szavazott az a közel 900 ezer ember a Jobbikra.

    VálaszTörlés
  10. Legegyszerűbb magyarázat: Mert bennük még nem csalódtak. Ráadásul nyíltan felmutatnak egy konkrét ellenség képet, akik szerintük okozóik minden rossznak (komcsik, zsidók, cigányok).
    Beígértek elszámoltatást, csendőrséget és létrehoztak egy, a kinevezett ellenséget láthatóan megfélemlíteni képes alakulatot.
    Ez máris több annál, mint amit a többiektől kaptak eddig.

    VálaszTörlés
  11. Majdnem, és mégsem! Szerintem. Én ugyanis Török Gáborral értek egyet, aki úgy fogalmaz, hogy nem a klasszikus szélsőjobbos retorikában van a Jobbik ereje , hanem "az újdonság jellegében, anti-establishment pozíciójában, nacionalista jelszavaiban, a multikkal kapcsolatos radikális kritikájában, rendpárti programjában és számos tekintetben rendszerellenes követeléseiben." Azaz a többséget nem a szélsőjobboldaliság nyomta e pártba, e párt felé. Megdöbbentő, hogy igen sok egyetemista fiatal van közöttük. És akikkel én beszéltem, azok kifejezetten komolytalannak nevezték a párt egyes vezetőinek szélsőséges, rasszista kirohanásait. Őket mindebből a radikalizmus vonzza leginkább.
    De , most egyelőre "csak" figyelni kell, nemsokára tisztulni a fog a kép, ebben biztos vagyok. ::)))

    VálaszTörlés
  12. Egy választási eredmény minden párt életében új helyzetet teremt. Az új formációknak most kell kialakítani a belső munka- és hatalommegosztásukat és ezzel együtt pozicionálni saját magukat.
    A régiekben meg új alkut kell kötnie az egymással vetélkedő hatalmi csoportoknak, erős embereknek. Mikor nagyobb a zsákmány, elvben könnyebb megegyezni, mert jut pozíció, státusz mindenkinek, ha nem is elvárásai szerint. Ahol kisebb a konc, ott többen szorulnak ki a hatalomból, vesztik el egzisztenciájukat. E téren a Fidesz sajátos felépítése modellje több nemvárt meglepetést hordozhat.
    A Jobbikra visszatérve valóban többesélyes, hogy milyen lesz a stratégiájuk. Vonának nehéz dolga lesz. Még azon se lepődnék meg, ha egy-két éven belül kiszorítanák a hatalmi centrumból.

    VálaszTörlés
  13. Bizony, bizony, így van. Többen egyébként ezt az utolsó variációt már borítékolták is. ::)))

    VálaszTörlés